وبلاگ

۲۳ روش ماساژ درمانی

23 روش ماساژ درمانی

آیا می دانید که از ماساژ برای درمان استرس یا کاهش درد بدن استفاده می شود؟ در کشورهای اروپایی، فردی که به طور حرفه ای برای انجام ماساژ آموزش دیده است، به صورت سنتی به عنوان ماساژور شناخته می شود. در ایالات متحده، این افراد اغلب به عنوان ماساژ درمانگر شناخته می شوند، زیرا باید دارای گواهی و مجوز به عنوان “ماساژ درمانگر مجاز” باشند و در برخی از استان های کانادا از متخصصان بهداشتی قانونی به شمار می روند. روش های مختلفی در صنعت ماساژ وجود دارد که در این مقاله از بن کر قصد داریم تا ۲۳ روش ماساژ درمانی را باهم مورد بررسی قرار دهیم. با ما همراه باشید.

انواع و روش های ماساژ

شیوه های متفاوتی در صنعت ماساژ وجود دارد، از جمله: بافت عمیق، تخلیه لنفاوی دستی، پزشکی، ورزشی، یکپارچه سازی ساختاری، سوئدی، تایلندی و نقطه ماشه ای

 

انواع و روش های ماساژ

 

۱)      طب فشاری

طب فشاری تکنیکی شبیه به طب سوزنی است. این بر اساس مفهوم انرژی حیات است که در بدن جریان می یابد. در درمان، فشار فیزیکی به نقاط طب سوزنی با هدف رفع انسداد در آن اعمال می شود. این فشار ممکن است توسط انگشتان دست، کف دست، آرنج، انگشتان پا یا با وسایل مختلف اعمال شود.

برخی از مطالعات پزشکی نشان داده‌اند که طب فشاری ممکن است در کمک به مدیریت تهوع و استفراغ، برای کمک به کمردرد، سردردهای تنشی، درد معده و … موثر باشد.

۲)      آب درمانی

آب درمانی شامل مجموعه متنوعی از فرم های ماساژ و بدن است که در آب انجام می شود. شامل فرم‌های خشکی است که در آب انجام می‌شود (درمان کرانیوساکرال آبی، درمان آزادسازی میوفاسیال آبی و …). همچنین فرم‌های مخصوص استخرهای آب گرم (مانند رقص دلفین، رقص شفابخش، تکنیک جاهارا، رقص آبی، واتسو).

۳)      آشیاتسو

در این روش، یک ماساژور دارای مجوز ماساژ آشیاتسو را انجام می دهد. در آشیاتسو، پزشک از پاهای خود برای ارائه درمان استفاده می کند. این نام از زبان ژاپنی، ashi برای پا و atsu برای فشار آمده است.

این تکنیک معمولاً از پاشنه پا، سزاموئید، قوس و یا کل سطح کف پا استفاده می‌کند و فشار، کشش و نیروهای زیادی را با فشار کمتر از آرنج ارائه می‌کند و برای عضلات بزرگ مانند ران و برای مدت طولانی ایده‌آل است.

سایر تکنیک‌های درمان دستی که از پاها برای ارائه درمان استفاده می‌کنند عبارتند از Keralite، Barefoot Lomilomi و Chavutti Thirumal.

۴)      ماساژ آیورودا

ماساژ آیورودا در زبان سانسکریت به نام Abhyangam شناخته می شود. تکنیک ماساژ مورد استفاده در ماساژ آیورودا با هدف تحریک سیستم لنفاوی است. پزشکان ادعا می کنند که مزایای ماساژ منظم آیورودا شامل تسکین درد، کاهش خستگی، بهبود سیستم ایمنی و طول عمر است.

۵)      ماساژ برمه ای

ماساژ برمه ای که در میانمار با نام Yoe Yar Nhake Nal Chin به معنای «ماساژ سنتی» شناخته می شود، ریشه باستانی خود را از طب تایلندی، چینی و هندی گرفته است. در حال حاضر، ماساژ برمه شامل استفاده از مواد طبیعی محلی مانند Thanaka است که به صاف کردن پوست کمک می کند و از آفتاب سوختگی جلوگیری می کند.

ماساژ برمه ای ماساژ کل بدن است که از سر تا انگشتان پا شروع و از طب سوزنی، رفلکسولوژی و استفاده می کند و با استفاده از آرنج، ضربه ملایم سریع به نقاط طب فشاری و ورز دادن آهسته عضلات انجام می شود. هدف این ماساژ بهبود گردش خون و کیفیت خواب است و در عین حال به بهبود کیفیت پوست کمک می کند.

۶)      ماساژ تحریک بیومکانیکی (BMS)

تحریک بیومکانیکی (BMS) اصطلاحی است که عموماً برای نوسان موضعی استفاده می‌شود و به موجب آن گروه‌های عضلانی موضعی به‌طور مستقیم یا از طریق تاندون‌های مرتبط با استفاده از دستگاه‌های لرزش مکانیکی دستی خاص تحریک می‌شوند.

درمان و آموزش نوسانات بیومکانیکی در زمینه‌های مختلفی مانند ورزش‌های رقابتی، تناسب اندام، توانبخشی، پزشکی، پیشگیری، زیبایی ارائه و برای بهبود عملکرد عضلات و بهبود هماهنگی و تعادل استفاده می‌شود.

۷)      ماساژ بیودینامیک

ماساژ بیودینامیک توسط گردا بویسن به عنوان بخشی از روان درمانی بیودینامیک ایجاد شد. از ترکیب کار عملی و انرژی تشکیل شده و از گوشی پزشکی برای شنیدن صدای پریستالسیس استفاده می کند.

۸)      درمان کرانیوساجرا

درمان کرانیوساکرال (CST) یک شبه علم است که هدف آن بهبود حرکت مایع و حرکت استخوان جمجمه با اعمال لمس سبک بر روی جمجمه، صورت، ستون فقرات و لگن است.

۹)      ماساژ لومیلومی و بومی اقیانوسیه

لومیلومی ماساژ سنتی هاوایی است. به عنوان یک عمل بومی، بسته به جزیره و خانواده متفاوت است. کلمه لومیلومی همچنین برای ماساژ در ساموآ و فوتونای شرقی استفاده می شود.

۱۰)  تخلیه لنفاوی

تکنیکی است که برای کار آرام و تحریک سیستم لنفاوی برای کمک به کاهش تورم موضعی استفاده می شود. سیستم لنفاوی شبکه‌ای از رگ‌های آهسته در بدن است که مواد زائد سلولی را به سمت کبد می‌برد تا فیلتر و خارج شود. زهکشی لنفاوی دستی ادعا می کند که حذف مواد زائد و عملکرد ایمنی را بهبود می بخشد.

 

ماساژ پزشکی

 

 

۱۱)  ماساژ طبی یا پزشکی

ماساژ پزشکی یک اصطلاح بحث برانگیز در حرفه ماساژ است. ماساژ پزشکی شامل درمان ضد احتقان است که برای لنف ادم است و می تواند همراه با درمان سرطان سینه استفاده شود. ماساژ سبک همچنین در مدیریت درد و مراقبت های تسکینی استفاده می شود.

۱۲)  رهاسازی میوفاشیال

رهاسازی میوفاشیال به تکنیک ماساژ دستی اشاره دارد که ادعا می‌کند فاسیا و عضلات چسبیده را با هدف از بین بردن درد، افزایش دامنه حرکتی و تعادل آزاد می‌کند. میوفاشیال معمولاً شامل اعمال فشار یا کشش در جهات مختلف، اصطکاک متقاطع و یا با غلتش پوست است.

۱۳)  رفلکسولوژی

رفلکسولوژی، همچنین به عنوان “زون درمانی” شناخته می شود، یک داروی جایگزین است که شامل اعمال فشار به پاها و دست ها با تکنیک های خاص شست، انگشت و دست بدون استفاده از روغن یا لوسیون با این فرض که چنین کاری باعث تغییر فیزیکی در بدن می‌شود.

۱۴)  شیاتسو

شیاتسو shi به معنی انگشت و آتسو به معنی فشار که از فشار انگشتان و کف دست، کشش و سایر تکنیک های ماساژ تشکیل شده است.

۱۵)  ماساژ ورزشی

ماساژ ورزشی استفاده از تکنیک های ماساژ درمانی خاص در زمینه ورزشی برای بهبود زمان ریکاوری، افزایش عملکرد و کاهش خطر آسیب است. این کار با استفاده از تکنیک هایی انجام می شود که جریان خون و لنف را به عضلات و از عضلات تحریک می کند. ماساژ ورزشی اغلب قبل یا بعد از فعالیت بدنی بسته به نیاز، ترجیحات و اهداف سوژه انجام می شود.

۱۶)  یکپارچه سازی ساختاری

هدف Structural Integration باز کردن الگوهای فشار در سیستم میوفاشیال بدن، بازگرداندن آن به تعادل طبیعی، تراز، طول و سهولت آن است که با دست انجام می شود.

۱۷)  ماساژ سوئدی

شناخته شده ترین و رایج ترین نوع ماساژ، ماساژ سوئدی است. تکنیک‌های ماساژ سوئدی از سبک تا شدید متفاوت است. ماساژ سوئدی از پنج سبک استفاده می کند. پنج ضربه اصلی عبارتند از افلوراژ (سر خوردن)، پتریساژ (ورز دادن)، تاپوتمنت (ضربه زدن ریتمیک)، اصطکاک (الیاف متقاطع) و لرزش.

اصطلاح “ماساژ سوئدی” در واقع فقط در کشورهای انگلیسی و هلندی زبان و در مجارستان به رسمیت شناخته شده است. در جاهای دیگر از این سبک به عنوان “ماساژ کلاسیک” یاد می شود.

مطالعات بالینی نشان داده‌اند که ماساژ سوئدی می‌تواند درد مزمن، خستگی، سفتی مفاصل را کاهش دهد و عملکرد را در بیماران مبتلا به استئوآرتریت زانو بهبود بخشد.

 

ماساژ سوئدی

 

 

۱۸)  ماساژ تایلندی

ماساژ سنتی تایلند که در تایلند با نام Nuat phaen boran به معنای «ماساژ باستانی/سنتی» شناخته می‌شود، عموماً بر اساس ترکیبی از سنت‌های پزشکی هندی و چینی است.

ماساژ تایلندی ترکیبی از جنبه های فیزیکی و انرژی است. این یک ماساژ عمیق در تمام بدن است که از پاها به بالا پیش می رود و با تمرکز بر روی انرژی در سراسر بدن، با هدف از بین بردن انسداد و در نتیجه تحریک جریان خون و لنف در سراسر بدن انجام می شود. در این روش از یوگا، طب فشاری و رفلکسولوژی استفاده می شود.

ماساژ تایلندی یک ماساژ درمانی محبوب است که برای مدیریت شرایطی مانند درد و خستگی اسکلتی عضلانی استفاده می شود و شامل تعدادی حرکات کششی است که باعث بهبود انعطاف بدن، حرکت مفاصل و همچنین بهبود گردش خون در سراسر بدن می شود. در یک مطالعه، دانشمندان دریافتند که ماساژ تایلندی کارایی قابل مقایسه ای با مسکن ایبوپروفن در کاهش درد مفاصل ناشی از آرتروز (OA) زانو نشان داه است.

 

ماساژ تایلندی

 

 

۱۹)  ماساژ سنتی چینی

ماساژ طب چینی به عنوان آن مو (فشار دادن و مالیدن) یا ماساژ چیگونگ شناخته می شود و پایه و اساس آن ژاپن است. دسته بندی ها عبارتند از:

 Pu Tong An Mo (ماساژ عمومی)

 Tui Na An Mo (ماساژ فشار دادن و گرفتن)

 Dian Xue An Mo (ماساژ فشار حفره)

 Qi An Mo (ماساژ انرژی)

توئی نا (推拿) روی هل دادن، کشش و ورز دادن عضلات و ژی یا (指壓) روی نیشگون گرفتن و فشار دادن در نقاط طب فشاری تمرکز دارد. از تکنیک هایی مانند اصطکاک و ارتعاش نیز استفاده می شود.

۲۰)  درمان نقطه ماشه ای

گاهی اوقات با ماساژ نقطه فشار اشتباه گرفته می شود و شامل غیرفعال کردن نقاط ماشه ای است که ممکن است باعث درد موضعی یا ارجاع درد و سایر احساسات مانند سردرد در سایر قسمت های بدن شود.

فشار دستی، ارتعاش، تزریق یا درمان های دیگر به این نقاط برای تسکین درد میوفاشیال اعمال می شود. نقاط ماشه ای برای اولین بار توسط Janet G. Travell (پزشک پرزیدنت کندی)  و دیوید سیمونز کشف و نقشه برداری شد.

۲۱)  تویی نا

Tui na یک روش درمانی دستی چینی است که شامل انواع مختلفی از سکته مغزی است که هدف آن بهبود جریان از طریق نصف النهارها است.

۲۲)  ماساژ حمام ترکی

در حمام‌های ترکی سنتی، ماساژ نه تنها شامل ورز دادن شدید عضلات، بلکه باعث ورز دادن مفاصل نیز می‌شود. ابتدا به آرامی، سپس فشار را افزایش می‌دهد، تا زمانی که به سختی از عهده آن برآید، اما بدون درد. این کار در فواصل کوتاه تکرار می شود تا پوست کاملاً نرم شود.

متصدی با گرفتن انگشتان حمام کننده، با حرکتی ماهرانه، هر مفصل را ورز می دهد. پس از آن، او را صاف به پشت بخوابانید و بازوها را روی سینه قرار دهید، مفاصل شانه به همین ترتیب ورز داده می شوند.

 

ماساژ واتسو

 

۲۳)  واتسو

واتسو که توسط هارولد دال در هاربین هات اسپرینگز، کالیفرنیا ساخته شده است، در آب با دمای نزدیک به بدن انجام می‌شود و با پشتیبانی مداوم و حرکت ملایم، از جمله تکان دادن، کشش اندام‌ها و ماساژ صورت می گیرد. این تکنیک آب درمانی شناور و غوطه وری را با شیاتسو و سایر تکنیک های ماساژ ترکیب می کند.

در این مقاله از بن کر به بررسی انواع ماساژ و ۲۳ روش ماساژ درمانی پرداختیم و دانستیم که ماساژ سبک های مختلفی داشته و هرکدام خواص درمانی مختص به خود را دارند. امیدواریم موارد و نکات ذکر شده در این مقاله و راهنمای جامع ماساژ برای شما عزیزان کارآمد و مفید باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر یا خرید ماساژور مورد نظر خود با همکاران مجرب ما تماس حاصل فرمایید.

اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *