اصلی, وبلاگ

فواید ماساژ

فواید استفاده از ماساژ massage

ماساژ درمانی دارای سابقه طولانی در فرهنگ های سراسر جهان است. امروزه مردم از بسیاری از انواع ماساژ برای اهداف مرتبط با سلامت استفاده می کنند و در کشورهای پیشرفته ماساژ درمانی اغلب به عنوان بخشی از درمان های مکمل و جایگزین در نظر گرفته می شود، هرچند که گاهی تنها برای رهایی از استرس مورد استفاده قرار می گیرد. اما جنبه های درمانی دیگر آن را نمی توان نادیده گرفت. در ادامه به طور اجمالی به فواید ماساژ، و خواص درمانی آن می پردازیم و جوانب گوناگون آن را بررسی می کنیم.

معرفی ماساژ

تاریخچه ماساژ درمانی به هزاران سال پیش باز می گردد. و با توجه به اسنادی که در دست است و دست نوشته ها ماساژ در چین باستان، ژاپن، هند، ملل عربی، مصر، یونان و رم رواج داشته است.همچنین ماساژ در اروپا در طول دوره رنسانس به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گرفته است. امروزه ماساژ بسیار متنوع شده و به سراسر نقاط جهان راه پیدا کرده است.

با وجود اینکه دانش و اطلاعات در رابطه با فواید و میزان اثرگذاری ماساژ نسبت به گذشته افزایش پیدا کرده است اما هنوز هم محدود است و اینکه در طول ماساژ چه تغییراتی در بدن رخ می دهد که در نتیجه آن روند بهبود برخی بیماری ها سریع تر شده برای دانشمندان هنوز مشخص نیست.اما با این حال ماساژ در صورتی که به درستی و توسط افراد متخصص در این زمینه انجام نشود می تواند عوارض جبران ناپذیری برای سلامت بدن ما در پی داشته باشد.

فواید ماساژ massage

فواید ماساژ

فواید استفاده از ماساژ چیست؟

افراد از ماساژ برای رسیدن به اهداف متفاوت از جمله رسیدن به سلامتی استفاده می کنند، به طور مثال برای کاهش درد، بازسازی جراحات ورزشی، کاهش استرس، افزایش آرامش، اختلالات مربوط به اضطراب و افسردگی، و به طور کلی کمک به سلامت عمومی می توان از ماساژ بهره برد. ماساژ درمانگر با فشار دادن، مالش و دستکاری عضلات و بافت نرم بدن با استفاده از دست و انگشتان خود بدن را ماساژ می دهد و در برخی موارد و شیوه ها نیز حتی از ساعد، آرنج و یا پای خود برای اعمال شیوه های مختلف ماساژ بهره می گیرد. تمامی این حرکات و شیوه ها می تواند بخشی از اثرات درمانی ماساژ باشد که وضعیت جسمانی و روحی شما را بهبود بخشد. برای نمونه می توان به چند نوع از شیوه های ماساژ اشاره کرد :

  1. ماساژ سوئدی : در ماساژ سوئدی، درمانگر با استفاده از ضربه های طولانی، ورز دادن، حرکات دایره ای عمیق، ارتعاش و ضربه زدن، فرد را ماساژ می دهد.
  2. ماساژ ورزشی : این نوع ماساژ مشابه ماساژ سوئدی است که به طور خاص با توجه به نیاز ورزشکاران اقتباس شده است. که برای ترمیم جای زخم، کاهش گرفتگی عضلات و موارد مشابه به کمک ورزشکاران می آید تا بتوانند روند بهبودی را سریع تر طی کنند.
  3. در میان بسیاری از نمونه های دیگر ماساژ بافت عمیق و ماساژ نقطه ای را می توان نام برد که به صورت جامع در فواید ماساژ برای ورزشکاران به آن ها پرداخته شده است.
فواید ماساژ benefits

فواید ماساژ

درمانگران ماساژ برای درمان بیماران چه می کنند؟

 نکته ابتدایی که باید نسبت به آن آگاهی داشت مکانی است که ما برای ماساژ باید به آن مراجعه کنیم. برای دستیابی به ماساژی اصولی و حرفه ای و بدون خطر باید به سراغ افراد متخصص رفت. برای این منظور شما می توانید این افراد را در مراکز تخصصی ماساژ، اسپاها و حتی در مراکز درمانی خاص بیابید. اما برخی از این درمانگران هم به خانه و یا محل مورد نظر فرد مراجعه کرده و خدمات خود را ارائه می دهند. با این وجود نکته ای که برای یک ماساژ درمانگر حائز اهمیت است ساختن فضایی آرام و انجام حرکات ماساژ است.

نکته دوم صداقت شما به عنوان مشتری، شما باید در رابطه با شیوه های متفاوت درمانی و جایگزین( استفاده از طب سنتی، حرکات ورزشی و…) که در رابطه با سلامتی خود از آن ها استفاده می کنید با متخصص ماساژ صحبت کنید تا آن ها بتوانند یک تصویر کامل و جامع در رابطه با وضعیت سلامتی و  روش های مختلفی که برای رسیدن به سلامتی در پیش گرفته اید، بدست بیاورند. این مسئله به روند درمانی هماهنگ و ایمن کمک بسیاری می کند. درمانگران معمولا از بیماران جدید در مورد علائم، تاریخچه پزشکی و نتایج درمان پرسش می کنند. آنها همچنین می توانند از طریق لمس بدن شما اطلاعاتی در رابطه با وضعیت ماهیچه ها و نقاط دردناک و … به دست بیاورند. با تمامی این اطلاعات فرد متخصص در می یابد که تا چه اندازه اجازه دارد بر نقاط مختلف بدن شما فشار وارد کرده و چه نقاطی را ماساژ دهد و یا کدام یک از شیوه های ماساژ می تواند به شما کمک کند و موثر باشد.

برای انجام شیوه های ماساژ، محیطی که در آن ماساژ می گیرید نیز دارای اهمیت است. به طور معمول، بیمار بر روی یک تخت قرار می گیرد. پوشش فرد باید بدین گونه باشد که یا لباس های گشاد به تن کرده باشد و یا به صورت برهنه (با یک ملافه نقاطی که قرار نیست ماساژ داده شود، پوشیده می شود.) بر روی تخت دراز بکشد. درمانگر ممکن است از روغن یا لوسیون برای کاهش اصطکاک روی پوست استفاده کند. (هرچند که خواص درمانی و آرامشبخشی روغن ها و شمع های ماساژ نیز بر کسی پوشیده نیست.) گاهی اوقات، به دلیل نوع ماساژ ممکن است فرد بر روی صندلی مخصوص بنشیند و ماساژ داده شود. جلسه ماساژ ممکن است نسبتا مختصر باشد، اما ممکن است یک ساعت یا حتی بیشتر هم طول بکشد.

فواید ماساژ foot

فواید ماساژ

چگونه ماساژ بر بدن تاثیر می گذارد؟

گرچه تحقیقات علمی در مورد ماساژ درمانی محدود است، اما شواهدی وجود دارد که نشان می دهد ماساژ ممکن است برای بعضی از بیماران مفید باشد و تحلیل و بررسی اثرات ماساژ بر روی بیمارانی که از فشارخون و ضربان قلب بالا، اضطراب و استرس رنج می برند، نشان می دهد که تا چه اندازه ماساژ به آن ها کمک کرده است.  همچنین جلسات متعدد ماساژ به کاهش و درمان علائم اضطراب عاطفی(اضطراب عمومی)، افسردگی کمک شایانی کرده است.

عوارض جانبی و خطرات استفاده از ماساژ چیست؟

در صورتی که خدمات ماساژ توسط افراد غیر متخصص انجام گیرد می تواند صدمات جدی را به بدن شما وارد کند. اگر درمانگر به خوبی آموزش داده نشده باشد و مهم تر از آن شما اطلاعات کافی و لازم در رابطه با بدن خود در اختیار وی نگذاشته باشید، این مسئله می تواند برای شما دردسر ساز شود. در این صورت بروز عوارض جانبی ماساژ نظیر درد و ناراحتی موقتی در قسمت هایی که ماساژ داده شده، کبودی، تورم، حساسیت (به دلیل استفاده از روغن و شمع های ماساژ و …) بدیهی است.

هشدارهایی در مورد استفاده از خدمات ماساژ :

  • افرادی که مبتلا به اختلالات خونریزی، پلاکت خون پایین هستند از انجام ماساژهای با فشار شدید باید خودداری کنند.
  • ماساژ برای افرادی که در قسمت های مختلف بدن خود و مهم تر از آن در قسمت هایی که قرار است ماساژ داده شوند دچار شکستگی، زخم های باز، عفونت های پوستی و یا پوکی استخوان هستند نباید انجام شود.
  • ماساژ برای افرادی که به تازگی جراحی داشته اند و هچنین افراد مبتلا به سرطان توصیه نمی شود و در صورت نیاز حتما باید با پژشک مربوطه مشورت صورت گیرد.
  • اگر چه ماساژ برای افراد مبتلا به سرطان می تواند یک گزینه آرامشبخش باشد اما می تواند برای سلامتی آن ها خطر آفرین باشد خصوصا ماساژ هایی که با فشار زیاد همراه است. به طور مثال فشار بر روی تومورهای موجود در بدن فرد می تواند بیماری او را تشدید کند.
  • مورد دیگری که حائز اهمیت است ماساژ در دوران بارداری است که حتما باید با اجازه پزشک صورت گیرد. استفاده از صندلی ماساژور در دوران بارداری نیز تفاوتی با ماساژ سنتی نداشته و باید تحت نظر پزشک متخصص و با تایید او باشد.
فواید ماساژ neck

فواید ماساژ

چه کسی خدمات ماساژ را ارائه می دهد؟

فردی که به عنوان ماساژ درمانگر خود را به شما معرفی می کند. علاوه بر اینکه در مکانی معتبر خدمات خود را ارائه می دهد، باید مدرک و یا مدارک اخذ شده او حتما در اتاق ماساژ  قابل مشاهده باشد و در مورد آن برای ماساژ گیرنده صحبت نماید. مدرک معتبر و رسمی ماساژ در واقع همان مدرک فنی و حرفه ای است که امروزه در مراکز معتبر به کارآموزان ارائه می شود. پس این بار که برای دریافت خدمات ماساژ به یکی از مراکز ماساژ مراجعه کردید، حتما مدرک ماساژور خود را مطالعه کنید و بدانید که در این رابطه می توانید از او سوال بپرسید.

کلام آخر

ماساژ درمانی می تواند سطح کیفی زندگی شما را  بالا برده و  بدون هیچ گونه اثرات جانبی برخی موارد در رابطه با سلامت جسمی و روحی شما را بهبود بخشد. برای استفاده از فواید ماساژ نه تنها ماساژ به شیوه سنتی بلکه استفاده از محصولات مختلفی مانند صندلی ماساژور، ماساژور پا و ماساژورهای دستی و … نیز می تواند کارآمد باشد.

 

فواید استفاده از ماساژ chair

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *