ماساژ, وبلاگ

درمان اوتیسم به لطف ماساژ درمانی

درمان اوتیسم به لطف ماساژ درمانی

امروزه اختلال طیف اوتیسم (ASD) را تحت عنوان اختلال رشدی می‌شناسند که فرد در ارتباطات و تعاملات خود دچار مشکل است. در مورد درمان اوتیسم هنوز روشی قطعی وجود ندارد اما بررسی افراد مبتلا به اوتیسم نشان می‌دهد ماساژ می‌تواند در بهبود علائم آن موثر باشد.

در مسیر درمان اوتیسم

در مسیر درمان اوتیسم

صرف نظر از تکنیک ماساژ استفاده شده برای درمان اوتیسم و کمک به بیمار ASD، موفقیت در مسیر درمان، گوش فرا دادن به بیمار است. بدون این توانایی، ماساژ ممکن است هرگز موثر نباشد.

برای Rochelle Ng، یک ماسور حرفه‌ای، این یعنی صبر جمیل! “برخی از بزرگسالانی که من با آنها کار می‌کنم هرگز لمس درمانی نداشته‌اند و یا تماس با بدن آنها، تنش زا بوده است. افراد مبتلا به اوتیسم به زمان زیادی نیاز دارند تا آنچه را که اتفاق می افتد، پردازش کنند – به خصوص زمانی که کسی قصد لمس آنها را داشته باشد. ابتدا با یکدیگر آشنا می‌شویم و توضیح می‌دهم که در طول ماساژ آنها چه انتظاری باید داشت. جای تعجب نیست! در جلسه دوم، ممکن است یک ماساژ مختصر، حدود ۱۰ دقیقه فقط دست یا پا ماساژ دهم. هدف من یک جلسه ۳۰ دقیقه‌ای است. اغلب اوقات، این تنها چیزی است که آن‌ها می‌توانند تحمل کنند. ”

بنبو، که از متخصصان ماساژ درمانی درمانی است، بر این باور است که کودکان اغلب برای آمادگی جهت ماساژ درمانی، خود نیاز به چندین جلسه دارند. برای درمان اوتیسم در کودکانی که در دنیایی از ناراحتی، استرس و اضطراب مداوم زندگی می‌کنند، فراهم کردن فضای امن و ایجاد ارتباط امن بخشی اساسی در درمان است.

کریستی دیتور، متخصص ماساژ درمانی و متخصص جراحی در آکادمی Oakstone / CCDE Therapies برای کودکان مبتلا به ASD واقع در وسترویل، اوهایو، یک “کد مخفی” را به شدت توصیه می‌کند. وقتی کودک غیر کلامی است یا نمی‌تواند ارتباط چشمی برقرار کند.، باید راهی برای آنها پیدا کرد که خستگی آنها از ماساژ را بتوان بیان کرد. در صورتی که لمس شدن برای آنها غیرقابل تحمل می‌شود. شاید این یک حرکت دست یا لگد پا باشد. مهم این است که کودک بداند ماسور به هر نشانه‌ای توجه می‌کند، که به آنها کمک می‌کند تا احساس امنیت کنند.

نکته دیگری که برای کمک به اعتماد به نفس کودک ASD وجود دارد، این است که ابتدا مادر یا پدر ماساژ داده شوند. کودکان هنگام تماشا، از لمس کردن کمتر احساس ترس و استرس می‌کنند. حتی یکی از تکنیک‌ها این است که کودک والدین خود را ماساژ دهد، بنابراین کودک این روند را از هر دو سمت می‌بیند.

ماساژ بافت عمیق برای درمان اوتیسم

ماساژ بافت عمیق برای درمان اوتیسم

ماساژ بافت عمیق برای ASD به جای کف دست و انگشتان دست و ضربات سفت و سخت و طولانی، به کف و انگشتان دست ماسور متکی است. برای کمک به مسائل مربوط به اختلال اضطرابی، توصیه می‌شود ماساژ درمانی همراه با صدای نرم و آرام بخش باشد که دقیقاً توضیح دهند کدام قسمت از بدن ماساژ می‌یابد.

هنوز مطالعات گسترده‌ای در مورد ماساژ درمانی اختلال اضطرابی برای درمان اوتیسم انجام نشده است. با این حال، مطالعات کوچک و تحقیقات نشان می‌دهند که ماساژ بافت عمیق ممکن است با چندین علائم جسمی و شناختی رایج مرتبط با ASD همراه شود. علاوه بر این، نشان داده شده که ماساژ درمانی باعث تقویت اثرات روشهای درمانی معمولی می‌شود.

به عنوان مثال، یک مطالعه ۱۶ هفته‌ای نشان می‌دهد که ماساژ درمانی ممکن است باعث کاهش تنش لمسی مرتبط با کودکان اوتیسم شود. به عنوان بخشی از این مطالعه، والدین هر شب ماساژ درمانی را روی کودک ASD خود انجام می‌دادند. وقتی این مطالعه به نتیجه رسید، والدین از لحاظ جسمی و عاطفی به فرزند خود احساس نزدیکی کردند.

در یک مطالعه دیگر، بر پیشرفت در رفتار کودکان مبتلا به اوتیسم در نتیجه ماساژ درمانی، ۲۰ کودک مبتلا به اوتیسم، ۳ تا ۶ سال و والدین آنها به طور تصادفی در یکی از دو گروه قرار گرفتند. والدینی که به گروه ماساژ درمانی اختصاص داده شده بودند، توسط یک ماسور آموزش داده می‌شدند که هر شب قبل از خواب ۱۵ دقیقه فرزندان خود را ماساژ دهند. والدین گروه دیگر قبل از خواب کتابهایی را برای فرزندان خود می‌خوانند.

پس از گذشت یک ماه، یک ارزیابی نشان داد که کودکان در گروه ماساژ درمانی در طول مشاهدات بازی در مدرسه رفتارهای مربوط به کار و ارتباط اجتماعی بیشتر از خود نشان داده و مشکلات خواب کمتری در خانه دارند.

یک تئوری در مورد این نتایج مثبت، همانطور که توسط یک مطالعه انجام شده در دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس ارائه شده است. ماساژ ممکن است باعث آزاد شدن اکسی توسین (OT) بدن شود، هورمونی که به نظر می‌رسد انتقال دهنده عصبی مهمی در مغز است. مقاله‌ای در سال ۲۰۱۴ منتشر شده که از اهمیت بالقوه اکسی توسین حمایت می‌کند: هنگامی که در پاسخ به فعال شدن انواع مختلف اعصاب حسی منتشر می‌شود، ظاهراً اکسی توسین باعث افزایش احساس بهبود فرد، کاهش استرس و بهبود سطح تعامل اجتماعی می‌شود.

این نظریه به طور قطعی تأیید نشده است، و در واقع موضوعی است که به شدت مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد. به ویژه پس از یک مطالعه در سال ۲۰۱۴، احتمال ابتلا به اگزیتوسین در خون آنها در کودکان مبتلا به اوتیسم کاهش می‌یابدنسبت به سایر کودکان احتمال بیشتری ندارند. با این حال، مطالعه همچنین آمده است که سطوح OT برای کسانی که مبتلا به ASD ممکن است در مایع مغزی نخاعی در اطراف مغز متفاوت است. بنابراین، این فرضیه وجود دارد که مولفه‌های کمبود اکسی توسین به ASD نیاز به تحقیقات بیشتر دارند.

صرف نظر از دلایل فیزیولوژیکی که چرا ماساژ درمانی ممکن است در درمان اوتیسم موثر باشد، گمان می‌رود تحریک حسی لمسی چیزی است که مبتلایان اوتیسم به آن احتیاج دارند. ممکن است کودکانی را در طیف اوتیسم مشاهده کنیم که درگیر رفتارهایی مانند پرتاب خود بر روی زمین، زدن سر خود به دیوار و یا ضربه به خود هستند.

اضطراب همراه با ASD ممکن است مانع آرامش لازم برای خواب، افزایش انرژی و تمرکز شود. تنش در عضلات ممکن است تنها بخشی از مشکل اصلی باشد. ماساژ و در نتیجه انتشار میوفاسیال در آرامش آن مؤثر است و به آرامش آنها کمک می‌کند تا آنها بتوانند تمرکز بهتری داشته باشند.

درمان اوتیسم با لامسه

درمان پاراسمپاتیک

به عبارتی، کسانی که طرفدار درمان پاراسمپاتیک هستند (CST) معتقدند از بین رفتن انعطاف پذیری و التهاب در لایه‌های غشایی اطراف مغز ممکن است در درمان اوتیسم نقش داشته باشد. تکنیک آرام و نرم CST به منظور تقویت عملکرد غشا، بافت‌، مایعات و استخوانهای اطراف یا در ارتباط با مغز و نخاع طراحی شده است.

تا به امروز هیچ مدرک علمی معتبری وجود ندارد که از تأثیر CST در درمان اوتیسم – بدون در نظر گرفتن تشخیص- حمایت کند. با این حال، یک مطالعه اخیر در سال ۲۰۱۶ نشان داده است، استفاده از درمان پاراسمپاتیک برای اختلالات طیف اوتیسم در حال حاضر روشی حرفه‌ای محسوب می‌شود.

درمان اوتیسم با لامسه

رابطه ماساژ درمانی و اختلال طیف اوتیسم، با/بدون اختلال پردازش حسی، تائید نشده است. علیرغم داده‌های علمی محدود، محققان و متخصصان پزشکی هنوز می‌توانند به طور جدی در مورد نقش ماساژ درمانی در کمک به افراد مبتلا به ASD نقش داشته باشند. البته اثبات تاثیر ماساژ بر اوتیسم ادامه دارد تا زمانی که تحقیقات دقیق‌تر تأیید کند که چگونه و چرا لمس درمانی به درمان اوتیسم کمک می‌کند.

°°°°°°

امیدواریم این مقاله اطلاعات مفیدی در اختیارتان قرار داده باشد در صورتی که بفردی مبتلا به اوتیسم می‌شناسید به او ماساژ را توصیه کنید، صندلی ماساژور بن کر Boncare k20 برای افرادی که از حس لامسه فراری هستند و به دنبال روش‌های جایگزین هستند مناسب است. پنل لمسی و ماساژ چهار بعدی از قابلیت های این صندلی است.

برای کسب اطلاعات بیشتر یا خرید انواع صندلی ماساژور با همکاران مجرب ما در ارتباط باشید.

با ما در ارتباط باشید

 

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × یک =